Blog

CMYK, RGB, Pantone - jaka to różnica?

Istnieje kilka rodzajów modeli przestrzeni barw. Najpopularniejszym z nich są RGB, CMYK i Pantone. Jakie są między nimi różnice i do czego slużą?

RGB

RGB oznacza, że wszystkie kolory składają się z mieszaniny: czerwonego (R-red), zielonego (G-green) i niebieskiego (B-blue). Kolor czarny to jest brak koloru, kolor biały - maksymalne nasycenie wszystkimi kolorami. Nasycenie każdym kolorem może mieć wartość od 0 do 255.
Kolorystyka RGB służy do wyświetlania obrazu na ekranie monitora, telewizora, skanerów, aparatów foto itp. a także czasami w druku cyfrowym.

CMYK

oznacza, że wszystkie kolory składają się z mieszaniny 4 kolorów - cyjanu (C-niebieskozielony), magenty (M-purpurowy), żóltego (Y) czarnego (K). Kolor biały to jest brak koloru. Nasycenie każdym kolorem ma wartość od 0 do100.
Kolorystyka CMYK jest wykorzystywana w druku offsetowym i cyfrowym
Określenie druk 4+4 oznacza druk dwustronny kolorowy (CMYK), a 4+0 druk jednostronny kolorowy (CMYK). Określenia 1+1 oznacza druk dwustronny jednokolorowy, jeżeli nie podano inaczej to czarny, a 1+0 druk jednostronny jednokolorowy.

Pantone

Innym sposobem identyfikacji kolorów w poligrafii jest skala Pantone. Każdy kolor ma swój numer - podstawowa skala opisuje 1761 kolorów. Tu kolor nie jest mieszany w czasie drukowania, ale używa się gotowej, wcześniej już przygotowanej lub kupionej w mieszalni farby. Kolory pantonowe używa się do drukowania lóg przy druku metodą offsetową (jeżeli klient nie akceptuje druku lóg w CMYK i godzi sie na związane z tym większe koszty) oraz  druku techniką sitodruku i tampondruku.

Poszczególne przestrzenie barw  można konwertować (zamieniać) na inne,  ale kolory nie będą identyczne.